Q&A

faq-pl

Czy istnieje możliwość zwrotu?

Ilość zwrotów szacuje się na poziomie 0,2%, czyli na 1000 poduszek reklamowanych jest ok. 20 (dane na dzień 06.02.2015). Od początku produkcji wprowadzono wiele zmian zwiększających trwałość i bezawaryjność STABILO, dlatego ta liczba stopniowo spada.

Informacje o warunkach reklamacji znajdują się w stopce strony www w zakładce ‘INNE>GWARANCJA’.

Dlaczego mimo nieprzepuszczalności powietrza, nie występuje nadmierne grzanie i pocenie?

Poszycie poduszki i zastosowany wewnątrz granulat są dobrymi izolatorami, tak więc izolują dobrze zarówno od zimnego jak i gorącego powietrza. Zjawisko pocenia występuje, ale nie bardziej niż w normalnym wózku.

Dlaczego unika się przeróbek produktów STABILO?

Technologia produkcji uniemożliwia późniejsze przeróbki, więc nie da się już nic poprawić. Można jednak zamówić poduszkę według indywidualnych wymiarów. Najlepszym sposobem jest przymierzenie poduszki typowej i określenie zmiany w zamówieniu (np. Confortable Plus rozm. L wyższa o 9 cm). Najlepiej razem z zamówieniem wysłać chociażby odręczny rysunek z naniesioną zmianą.

Wymiary każdej z poduszek znajdą Państwo w opisach produktów w zakładce ‘PRODUKTY’ i w katalogu. Cena niestandardowej poduszki jest wyższa o 20% od typowej.

Gdzie jest sprzedawane STABILO?

Od wprowadzenia do sprzedaży w 2008 roku sprzedano około 9 000 poduszek, z czego około 3 000 w Polsce (dane na dzień 06.02.2015).

Poduszki STABILO są sprzedawane do ponad 20 krajów na świecie: w większości do krajów Unii Europejskiej, ale także do Argentyny, Chile, RPA, Turcji, Rosji. Są używane przez osoby niepełnosprawne w domach prywatnych, szpitalach, ośrodkach rehabilitacji, a nawet w rowerach, kajakach, na nartach i w samolotach.

Jak mierzyć i dobierać rozmiar?

Przy doborze rozmiaru do szerokości siedziska wózka, np. 40 cm, dobieramy STABILO o szerokości siedziska 40 cm.

W przypadku głębokości siedziska wózka istotne jest natomiast to, że jeżeli grubość oparcia (CONFORTABLE, CONFORTABLE PLUS, CONFORTABLE PLUS DUO) wynosi 6 cm, to o 6 cm skróci się głębokość siedziska. Trzeba to brać pod uwagę wybierając wcześniej wózek.

Bardzo prosty jest także wybór materaca GRANDE – wystarczy znać wzrost pacjenta i porównać go do długości poszczególnych rozmiarów.

Jeśli chodzi o pozostałe parametry poduszek, to najlepiej umówić się na przymiarkę z jednym z naszych reprezentantów (przycisk ‘UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE’ w stopce strony www). Jeżeli nie będzie możliwości spotkania, to zawsze możemy pomóc w doborze odpowiedniej poduszki poprzez Skype (zakładka ‘KONTAKT’).

Jak mocować produkty STABILO w wózkach, fotelikach i samochodach?

W wózkach standardowych STABILO zazwyczaj nie wymaga specjalnego mocowania – jeżeli rozmiar poduszki jest dobrze dobrany, to wystarczy ją wsunąć na siedzisko. Boczki wózka dodatkowo zabezpieczają STABILO przed wysunięciem się.

W wózkach aktywnych, ale też na innych siedziskach, na wersalkach, w fotelikach czy w fotelu samochodowym można zamocować STABILO na dwa inne sposoby:
1) za pomocą pasków rzepowych, które naszywamy albo naklejamy na siedzisko lub oparcie pierwotne. One z kolei przywierają do rzepów przyszytych podczas produkcji do poduszki (nie są one w standardowym wyposażeniu). Najlepiej w takim przypadku zamówić poduszkę w wersji Velcro – wtedy cały spód i tył jest rzepowy i mamy większą dowolność w mocowaniu
2) za pomocą specjalnego pasa mocującego, który z jednej strony rzepami przywiera do rzepowej warstwy w wersji Velcro poduszki, a z drugiej strony jest oplatany i zaciskany wokół siedziska lub oparcia pierwotnego (więcej informacji znajduje się w zakładce ‘PRODUKTY>WERSJA VELCRO’)

W przypadku osób niepełnosprawnych, przepisy pozwalają na wykorzystywanie wybranych modeli STABILO jako siedziska do przewożenia w samochodzie. Można więc używać np. CONFORTABLE PLUS DUO. Oczywiście należy bezwzględnie zapinać dziecko za pomocą pasów bezpieczeństwa!

Jak myć i odkażać? Rodzaje środków.

Poduszka jest wykonana z neoprenu pokrytego tkaniną Jersey z czystego nylonu. Dzięki temu nie przepuszcza wody, a jej czyszczenie jest łatwe. STABILO można myć pod bieżącą wodą lub prysznicem, stosując płyn do mycia naczyń lub powszechnie stosowane w szpitalnictwie, niespirytusowe środki odkażające. Po odsączeniu, np. ręcznikiem papierowym, poduszka jest prawie sucha i gotowa do użycia.

STABILO można nawet prać w pralce automatycznej do 45ºC. Wystarczy użyć płynu do płukania, nie ma potrzeby stosowania proszku.

Jak odpompowywać powietrze?

Utrwalenie kształtu i utwardzenie poduszki polega na odessaniu z niej powietrza. Specjalna pompka ręczna lub elektryczna (w przypadku materaca GRANDE lub pufy BEANSEAT) wysysa powietrze i poduszka staje się coraz twardsza. W przypadku pompki ręcznej po wkręceniu do zaworka samego wężyka poduszka mięknie, a po dokręceniu do wężyka pompki i podczas pompowania – twardnieje. Po ukształtowaniu należy odkręcić pompkę i zabezpieczyć zaworek kapturkiem.

Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce ‘JAK TO DZIAŁA?’

Jaki jest czas utrzymywania twardości (podciśnienia)?

Nieużywana (leżąca na półce) poduszka STABILO nie zmienia twardości przez kilka miesięcy. Odpompowana poduszka, która jest używana przez pacjenta powinna zachować twardość przez kilka dni. Oczywiście nie jest to regułą i zależy od sposobu używania. Przy dużej spastyczności, czy częstych zmianach nacisku i kształtu może zaistnieć potrzeba częstszego odpompowania powietrza. Zaleca się, by pompka była zawsze pod ręką, przymocowana do ramy wózka.

Jeżeli utwardzona poduszka nie utrzymuje twardości przez 24 godziny, proszę się z nami skontaktować.

Jaki jest wpływ grubości poduszki na jej twardość?

Poduszkę można modelować poprzez przesuwanie granulatu – wtedy zmienia się nie tylko jej kształt, ale i grubość. Należy jednak pamiętać, że przy grubości mniejszej niż 2 cm sztywność znacznie maleje, nawet przy mocnym odessaniu pompką i STABILO nie może pełnić swojego podstawowego zadania: stabilizacji.

Dlatego zaleca się utrzymywanie grubości poduszki na poziomie przynajmniej 3 cm.

Jakie certyfikaty, dopuszczenia i atesty alergiczne posiadają produkty STABILO?

Materiały, z których wykonane jest STABILO posiadają atesty higieniczne i badania niepalności. Nie stwierdzono szkodliwego oddziaływania na skórę, również skórę ze skłonnościami do reakcji alergicznych.

Produkty STABILO spełniają wymagania zasadnicze dotyczące dyrektywy unijnej 93/42/EEC odnośnie wyrobów medycznych, oraz zakładowej normy ZN-NOEL S 1.2/2008 wyd. 2.